22 Şubat 2013 Cuma

Bir Nokta Deyip Geçme...


          Padişahın biri, birgün rüyasında; sol gözünün üstünde beyaz perçemi olan bir çobanın kendi tahtına yerleşip kendisine vâris olduğunu görür. Padişah telaşlanır. Emirler verir, her yerde aranır ama böyle bir adam bulamazlar. Derken Padişah bir sefer için yola çıktığında, yol üzerindeki bir vadide rüyasında gördüğü adamın tıpkısının aynısı olan bir çoban görür. Çobanla konuşur biraz, ama hiç öyle tahtı ele geçirecek yapıda biri de değildir bu çoban. Padişah yine de ben tedbirimi alayım diyerek, çobana:
         - "Vezirime ulaştırmam gereken bir mektup var onu sen ulaştırır mısın?" der.

          Çoban da kabul eder. Padişah sıkı sıkı tembihleyerek, mektubun çok önemli olduğunu muhakkak baş vezire vermesini, karşılığında bir kese altın verileceğini söyler. Çoban da bunun üzerine yola koyulur. Yolda eşkıyalar yolunu keser ve değerli neyi varsa vermesini söylerler. Oda hiçbir şeyinin olmadığını ama Padişah'ın verdiği, baş vezire ulaştırılması gereken bir mektup olduğunu, ulaştırdığında bir kese altın verileceğini söyler.

          Eşkıyaların reisi mektubu alır ve başlar okumaya:
          -"Baş vezirim, bu adamı tez elden üldürün (اُولْدُرُن - tabi harekesiz olarak: اولدرن )...

          Eşkıya çobanın dürüstçe tavrına karşılık, üldürün kelimesinde lam (ل) harfi ile dal (د) harfinin arasına bir nokta koyar ve üldürün olur evlendürün (اَوْلَنْدُرُن - harekesiz olarak: اولندرن )... Ve yoluna devam edebilirsin, der.
 
          Çoban varır Saraya ve baş vezire verir mektubu. Vezir de:
          - "Tez elden evlendürün dediğine ve bana yolladığına göre kızıyla evlendirmemi istiyor. Herhalde çok değer verdiği biri ki sefer dönüşünü dahi beklemek istemiyor." diye düşünerek çoban ile Padişahın kızını evlendirir. Ve Padişah seferden döndüğünde tıpkı rüyasında olduğu gibi çobanı tahtına yerleşmiş vaziyette buluuur....

***

Bir nokta deyip geçme... 
Bir nokta hayatı kurtarır, bir nokta hayatı rezil eder...
Bir mıh bir ayağı, bir ayak bir atı, bir at bir askeri, bir asker bir orduyu korur...
Nokta deyip geçme, bazen yaşanan kötü şeyleri sonlandırmanı sağlar. Bazen de yepyeni şeylere başlamanı. Evet nokta deyipte geçme! Bir türlü bitmek bilmez sözcükleri türetmekten, kurtarır seni. Kısır döngüye girmiş yaşantına hiç hesapsız dur deyip yeniden başlayabilmeyi... Fırsattır defterin bitmeden, koyduğun her nokta yeniden başlamak için... Bu fırsatı kaçırma!.. 
Bir nokta deyip geçme... 

2 yorum:

 1. Esselamu aleykum we rahmetullah,
  ne güzel bir hikaye ama son kısım en güzeli,kısa ve öz,
  Rabbim bizleri fırsatı kaçıranlardan,ömür gibi bir sermayeyi yalnızca dünya için harcayanlardan eylemesin(amin),
  hayırlı cumalar kardeşim,sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. We aleykum selam we rahmetullahi we berakatüh...
  Benim de hoşuma gitti paylaşmak istedim...

  Dualarda buluşmak üzere hayrlı cumalar...

  YanıtlaSil