11 Ocak 2013 Cuma

Kardeşlik Çağrısı - Ramazan Kayan

♦ Kardeşliği sağlıklı okumak sorumluluğu altında olan bizler, kardeşliğin kök ve kültürünü hayatımıza taşımak zorundayız. Yoksa "vatandaş olmak" ile "kardeş olmak" arasındaki ciddi anlam farkını kaybederiz. 
***

Allah: Ey Nuh! O senin ailenden sayılmaz, çünkü kötü bir iş işlemiştir; öyleyse bilmediğin şeyi benden isteme. İşte sana öğüt, bilgisizlerden olma" (Hud 46)
Böyle olduğu için;
"Nice kardeşlerim vardır ki, annem onları doğurmamıştır." 


***

♦ Kardeşlik ilişkilerimizi gölgeleyen davranış bozukluklarından kurtulmak istiyorsak, Kur'an'ın gölgesinde bir kardeşliği hedeflemeliyiz... Putların gölgelediği bir hayatın açmazından kardeşliği kuşanmanın zaruretini ve zorluğunu bu gün daha iyi anlıyoruz... ♦


***

♦ Kulluk ve kardeşlik iç içe... Allah'a karşı kulluğun, müminler arası kardeşliğin arzettiği bütünlük, İslam'ın bütünlüğü içinde önemli bir yer tutar. Kulluk bilinci, kardeşlik bilinci olarak yansımıyorsa orada problemli bir kulluk söz konusudur... 


***

♦ Kardeşlik bilinci "ben"in, "biz"e dönüşümüdür...
   Her gün asgari kırk defa:
"Bizi Sırat-ı Mustakime hidayet eyle" (Fatiha 6) diyenleriz. Bu hidayetle nimetlendikten sonra, sırtımız birbirimize dönük nasıl yol alacağız? "Biz" diyerek niyazda bulunuyoruz... Sonra bize ne oluyor? Sırat-ı Mustakim bize dar mı geliyor? Yerimiz genişlemesi için mi ayak oyunlarına yelteniyoruz? 


***

♦ "Ey Rabbimiz, bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. İman etmiş olanlar için kalplerimizde bir kin bırakma. Ey Rabbimiz, şüphesiz ki sen çok şefkatli ve merhametlisin" (Haşr 10)

" Rabbim! Beni ve kardeşimi bağışla, bize acı! Sen merhametlilerin merhametlisisin" (Araf 151)

Bizi kardeşsiz bırakma Allah'ım!
Bizi kardeş kılan Rabbim! Kardeşliğimize ruh ver!..  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder